• Média ajánlat
  • Adatkezelési tájékoztató
  • Felhasználási feltételek
  • Kapcsolat
szerda, március 22, 2023
  • Belépés
  • Regisztráció
Angliai Kisokos®
Advertisement
  • KEZDŐOLDAL
  • AKTUÁLIS
  • ÉRDEKESSÉGEK
  • CSALÁD
  • PROGRAMOK
  • GASZTRO
  • KULTÚRA
  • BUSINESS
  • ÜGYINTÉZÉS
  • MAGYARUL MESÉLEK
Nincs találat
Minden találat megjelenítése
  • KEZDŐOLDAL
  • AKTUÁLIS
  • ÉRDEKESSÉGEK
  • CSALÁD
  • PROGRAMOK
  • GASZTRO
  • KULTÚRA
  • BUSINESS
  • ÜGYINTÉZÉS
  • MAGYARUL MESÉLEK
Nincs találat
Minden találat megjelenítése
Angliai Kisokos®
Nincs találat
Minden találat megjelenítése
Kezdőoldal HASZNOS

Tennivalók külföldre költözés előtt

AngliaiKisokos Írta AngliaiKisokos
20/01/2022
Kategória HASZNOS, HIVATALOS, Kiemelt témák, Ügyintézés
0
Tennivalók külföldre költözés előtt
1.7k
MEGOSZTÁS
34.1k
MEGTEKINTÉS
Megosztás FacebookonMegosztás Twitteren

Külföldre költöznél? Mielőtt útnak indulsz, érdemes tájékozódni a célország adórendszeréről, egészségügyéről, oktatási rendszeréről, szociális támogatási rendszeréről, hogy később ne érjen váratlan és esetleg kellemetlen meglepetés. A legfontosabb teendők, tennivalók külföldre költözés előtt.

Általánosan elmondható, hogy minimum 3 hónapos felkészülési időre szükség lesz – a tennivalók külföldre költözés előtt legalább ennyi időt megkívánnak. A hivatalos iratok beszerzésére legalább 2 hónapot szánjatok, hogy ne kelljen sürgősségi felárat fizetnetek.

Lakcím: Megszűnt az ideiglenes külföldi tartózkodás bejelentésének kötelezettsége, csak a véglegest kell bejelenteni. A végleges külföldi letelepedéskor a személyi igazolványt és a lakcímkártyát le kell adni a lakcím szerint illetékes okmányirodában. Ezt követően útlevéllel tudod magadat igazolni. A külföldi címet meg kell adni a végleges kijelentkezéskor, de az új lakcímkártyán csak a “külföldi cím” megjelölés lesz látható, pontos cím nem. Frissítés: 2016 január elsejétől a külföldön élő magyar állampolgárok is igényelhetnek személyazonosító igazolványt.

Egészségbiztosítás: Feltétlenül intézd el még Magyarországon a nemzetközi egészségügyi kártyát. A TAJ kártya külföldön nem elfogadott!
Ezt váltja ki átmenetileg, amíg a külföldi országban biztosítási jogviszonyt nem szerzel az EU egészségügyi kártya.

europai-egeszsegbiztositasi-kartya

Itt tudod igényelni: Igénylőlap Európai Egészségbiztosítási Kártyához. Ez a legjobb esetben csak addig kell, amíg megérkezel Angliába, beregisztrálsz az angol háziorvoshoz és NHS számot kapsz. Ez, ha a kiérkezést követően azonnal nekilátsz, akkor is legalább 2 hét. Ez alatt az idő alatt ha bármi történik veled és nincs ilyen kártyád, bizony sokba kerülhet az egészségügyi ellátás. Tehát a legjobb, ha hozod magaddal. Később, ha már biztosított leszel Angliában és nem lesz rá szükséged, vissza kell küldeni a kiállító hatóságnak 15 napon belül az alábbi kitöltött formanyomtatvány kíséretében: Bejelentő lap és tájékoztató a külföldön biztosítással rendelkező személyek számára. Ezzel a Magyarországi TB fizetési kötelezettségedet szüneteltetni tudod. Ha ezt elmulasztod bejelenteni, továbbra is rád terhelhetik a havi (2019. január elsejétől) 7.500 Ft-os TB járulék fizetési kötelezettséget és visszamenőleg 5 évig követelhetik rajtad.

Amint ezt letudtad, érdemes igényelni az Egyesült Királyság által kiállított európai egészségbiztosítási kártyát is – EHIC card (European Health Insurance Card) – arra az esetre, ha haza vagy más külföldi országba látogatsz, jogosult legyél orvosi ellátásra az angol egészségbiztosító terhére. Itt tudod igényelni online ingyenesen: EHIC card (European Health Insurance Card).

Adóhatóság (NAV): Ideiglenes külföldi letelepedés esetén a NAV felé nincs bejelentési kötelezettség, de az adóbevallási kötelezettségnek eleget kell tenni. Végleges külföldi letelepedés esetén NAV-tól kérhető előrehozott adóbevallás az adott adóévre vonatkozóan. Javasoljuk az ügyfélkapu regisztrációt. A NAV-nak csak akkor tartozunk bejelentési kötelezettséggel, ha korábban bejelentkeztünk járulékfizetésre és ez a kötelezettségünk a külföldre költözéssel összefüggésben megszűnik.

Külföldre költözés előtt

Magyar bankszámla: A magyar bankszámlát csak akkor tartsd meg, ha feltétlenül muszáj. Ne fizess feleslegesen fenntartási díjakat, ha nem lesz a továbbiakban forgalom rajta. Angliában magyar bankkártyát használni amúgy sem kifizetődő, a magas készpénzfelvételi költségek és a rossz átváltás miatt.

Ha Angliából vagy bármely más országból Magyarországra szeretnél pénzt küldeni, olvasd el a legolcsóbb pénzküldési lehetőségről íródott bejegyzésünket: Pénz átutalása Magyarországra. Néhány óra alatt Angliából Magyarországra tudsz pénzt küldeni a legolcsóbban és a legjobb árfolyamon ezzel a módszerrel. Mi is ezt használjuk már több éve nemcsak magán, hanem céges utalásokra is.

Nyelvtudás: Ne indulj el Angliába angol nyelvtudás nélkül! Mindenféle ügyintézéshez, munka kereséshez, munkavégzéshez szükséges az angol nyelvtudás. Olvasd el az ide vonatkozó bejegyzéseinket: Angliába készülsz? Beszélsz angolul? és Nyelvtudás nélkül Angliában? Mire számíthasz? Rengeteg ingyenes nyelvoktató programot, tanfolyamot találsz az interneten is akár mobilalkalmazás formájában is.

Pénz: Külföldön új életet kezdeni nem olcsó mulatság. Mindenkinek mások az igényei ezért nehéz pontos összeget mondani, hogy mennyi pénzzel is indulj útnak. Más összegekről kell beszélni London és más összegekről a vidéki Anglia esetében, mert az ingatlan árak és a tömegközlekedés árai között hatalmas különbségek lehetnek. Legalább 3 hónapra elegendő készpénzzel érkezz az országba, ezt a saját igényeidre szabva az alábbi segítséggel ki tudod számolni:

  • Élelmiszer: ugyanannyiba kerül mint Magyarországon, több minden olcsóbb.
  • Telefon: £10/hó/fő. Hozzál magaddal független telefont.Get a free giffgaff Sim Itt online rendelhetsz hozzá ingyen SIM kártyát 5 font ajándék feltöltéssel:
  • Utazás: Londoni tömegközlekedés 1 hétre: £24.30-100,30 között, vidéki tömegközlekedés 1 hétre £13.50-15 között mozog igényektől és városoktól függően.
  • Szállás: Londonban egy szoba 1 fő részére £90-120/hét, 2 fő részére £140-180/hét. Vidéken egy szoba 1 fő részére £50-60/hét, 2 fő részére £70-100/hét. Előre kérnek általában 1-2 heti rentet (lakbért) és 1-2 heti depositot (kauciót). Ezek a legolcsóbb hosszabb távú szállás lehetőségek Angliában. A lakhatási költségek az Egyesült Királyság különböző területein nagymértékben eltérők lehetnek, ezért mielőtt automatikusan Londont veszed célba, kérlek nézz körül alaposan! Bővebb infót az alábbi bejegyzéseinkben olvashatsz: London vagy a vidéki Anglia? , Albérlet Londonban és Lakásbérlés Angliában.

Útlevél: Útlevél nélkül ne indulj el, akkor sem ha EU országba indulsz. A személyi igazolvány a határ átlépéshez elegendő lehet, de Angliában minden hivatalos helyen az útleveledet fogják kérni. Az útlevél kötelező tehát, de lehetőség szerint legyen nálad minden azonosítására szolgáló érvényes igazolvány. Ellenőrizd az érvényességüket, ha szükséges, csináltass újat.

Jogosítvány: Angliában a magyar jogosítványodat használhatod. Fél év (180 nap) Egyesült Királyság-beli tartózkodás után kicseréltetheted a magyar jogosítványodat angol jogosítványra, erről bővebben az alábbi bejegyzésünkben olvashatsz: Jogosítvány csere Angliában. Ha Angliában szeretnél jogosítványt szerezni, az erről szóló cikkünk hasznos lehet számodra.

Szállás: Előzetes szállás foglalás nélkül ne indulj sehová. Foglalj legalább egy hostelt, amíg hosszabb távon megoldódik a lakhatásod! A londoni albérletekről az alábbi cikkünkben olvashatsz: Albérlet Londonban. Ha inkább az olcsóbb vidéki lehetőséget keresed, ezt a cikket olvasd el: London vagy a vidéki Anglia?

külföldre költözés előtt

Repülőjegy: Ha már tudod az utazásod hozzávetőleges időpontját, minél előbb foglalj repülőjegyet, mert napról napra drágább lesz! Online veheted meg a legolcsóbb repülőjegyeket az alábbi oldalon: Skyscanner. Ha babával vagy kisgyerekkel utazol repülőn, az alábbi cikkünk érdekes lehet számodra.

Buszjegy, vonatjegy: A repülőtérről valahogy el kell jutnod az előzetesen lefoglalt szállásodra, ha nem vagy olyan szerencsés helyzetben, hogy érted megy valaki a reptérre. Az angol távolsági busz indulási-érkezési időpontokat itt tudod megnézni, lefoglalni és online kifizetni a jegyeket: National Express. Nagyon megbízható társaság, szinte percre pontosan és kényelmesen utazhatsz velük. Az online megvásárolt jegyet előre kinyomtathatod és a sofőrnek kell oda adni beszálláskor. Angliában a vonatjegyeket a legolcsóbban itt tudod megvenni: thetrainline. Vásárlás után kiválaszthatod, hogy angliai lakcímedre szeretnéd-e kipostáztatni a vonatjegyeket, vagy a vasútállomásokon található automatákból nyomtatod ki magadnak.

Önéletrajz: Írd meg még otthon az angol nyelvű önéletrajzodat, a leendő angol lakcímmel és angol telefonszámmal. Ne adj meg magyar címet és telefonszámot! Fényképet nem kell csatolni az angol nyelvű CV-hez és nem érdekli a brit munkáltatókat a családi állapot sem!

Referencia: Szerezz be volt munkáltatóidtól angol nyelvű referenciát. Ha csak magyarul tudnak, hivatalos fordító irodával fordíttasd le. Angliában komoly jelentősége van a referenciának.

Erkölcsi bizonyítvány: Ha gyerekek között, közalkalmazotti állásban, idős gondozásban, vagyonőrként fogsz dolgozni, szükséged lehet rá hiteles angol fordításban – ám nagy valószínűséggel ők is inkább a brit “erkölcsi bizonyítványt” fogják kérni. Ha bármilyen más munkára jelentkezel, felesleges kiadás, senki nem fogja kérni!

Tankötelezettség: Amennyiben tanköteles korú gyerekkel költöznél külföldre, be kell jelenteni a magyarországi lakóhely szerint illetékes jegyzőnél és a jelenlegi oktatási intézmény vezetőjénél, hogy a gyermek a továbbiakban külföldön folytatja a tanulmányait. A gyámhatóságnak már nem szükséges bejelenteni, de mindkét szülő beleegyezése szükséges. Ha a szülők nem tudnak megállapodni, a gyámhatóság dönt. A gyermeknek szüksége lesz Angliában útlevélre és születési anyakönyvi kivonatra a beiskolázáshoz. Az újonnan kiállított születési anyakönyvi kivonat már 3 nyelvű, ezért nem kell lefordítatni.

Családi ellátások: Család támogatásnál az egyik meghatározó szempont, hogy a család hol él életvitelszerűen. A családi pótlékot, GYES-t, GYED-et le kell mondani külföldre költözéskor. Az angol hatóságok ellenőrizhetik, hogy le van-e mondva, mielőtt folyósítani kezdik az angol támogatásokat.

Álláskeresés: Olvasd el az ide vonatkozó cikkeinket: Hogyan találj gyorsan munkát Angliában? és 20 tipp, hogy munkát szerezz Angliában. Sok sikert kívánunk mindenkinek!

Köszönjük, ha megosztod!

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on LinkedIn (Opens in new window)
  • Click to share on Tumblr (Opens in new window)
  • Click to share on Telegram (Opens in new window)
  • Click to share on WhatsApp (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)
  • Click to share on Skype (Opens in new window)
  • Click to share on Pocket (Opens in new window)
Címkék: Angliába költözésAngliába költözés előttbejelentési kötelezettség külföldre költözés előtterkölcsi bizonyítvány Angliaeu eü kártyakülföldi munka előttkülföldi munkavállalás előttkülföldre költözéskülföldre költözés bejelentésekülföldre költözés előttmielőtt elhagyod az országotmielőtt külföldre költözölolcsó repülőjegyolcsó vonatjegy Angliareferencia Angliatankötelezettség Angliaügyintézés külföldre költözéskor
Előző cikk

Adó visszaigénylés Angliában

Következő cikk

Megélhetés Angliában

AngliaiKisokos

AngliaiKisokos

Következő cikk
Megélhetés Angliában

Megélhetés Angliában

Please login to join discussion

Legutóbbi cikkek

Részlegesen visszavonja adócsökkentési terveit a brit kormány

Részlegesen visszavonja adócsökkentési terveit a brit kormány

04/10/2022
Soron kívüli eszközvásárlásba kezdett a Bank of England a piac stabilizálása érdekében

Soron kívüli eszközvásárlásba kezdett a Bank of England a piac stabilizálása érdekében

04/10/2022
Állami tulajdonú energiavállalat létrehozását tervezi a brit Munkáspárt

Állami tulajdonú energiavállalat létrehozását tervezi a brit Munkáspárt

28/09/2022
Még az idén bemutatják az új brit uralkodó portréját ábrázoló fontbankjegyeket

Még az idén bemutatják az új brit uralkodó portréját ábrázoló fontbankjegyeket

28/09/2022

Legyél Te is a támogatónk

Mi itt az Angliai Kisokosnál azon dolgozunk, hogy eljuttassuk Hozzátok az aktuális életet érintő hasznos információkat, olyan módon, hogy akár később is elő tudjátok keresni, ha szükségetek van rá.
Nem az a célunk, hogy fölösleges, illetve felzaklató híreket juttassunk el hozzátok csak a szenzáció és az olvasottság kedvéért.
Ahhoz, hogy ezt fenn tudjuk tartani, szükségünk van anyagi forrásokra. Jelenleg az Angliai Kisokos csapata egy sok éve Angliában élő családi-baráti társaság, akik saját idejükben és erőforrásaikból építik-szépítik a Kisokost Nektek.
Ha egyetértesz a céljainkkal és Neked is hasznosak a kapott információk, ha szeretnél segíteni bennünket ebben, legyél Te is a támogatónk!


Támogatói link

Hirdetés

Üdvözöllek az Angliai Kisokos hivatalos honlapján kedves olvasó! Az angliai magyarok oldala, az Angliai Kisokos egy független információs és hirdető portál, ahol mindig a legfrissebb, legaktuálisabb információkat adjuk át az angliai magyaroknak és a még otthon élő tervezgetőknek az őket leginkább érdeklő angliai témákról. Keressetek bennünket bizalommal az elérhetőségeinken. Kellemes időtöltést kívánunk az oldalainkon mindenkinek!

Népszerű

    Legfrissebb

    Részlegesen visszavonja adócsökkentési terveit a brit kormány

    Részlegesen visszavonja adócsökkentési terveit a brit kormány

    04/10/2022
    Soron kívüli eszközvásárlásba kezdett a Bank of England a piac stabilizálása érdekében

    Soron kívüli eszközvásárlásba kezdett a Bank of England a piac stabilizálása érdekében

    04/10/2022
    Állami tulajdonú energiavállalat létrehozását tervezi a brit Munkáspárt

    Állami tulajdonú energiavállalat létrehozását tervezi a brit Munkáspárt

    28/09/2022
    Még az idén bemutatják az új brit uralkodó portréját ábrázoló fontbankjegyeket

    Még az idén bemutatják az új brit uralkodó portréját ábrázoló fontbankjegyeket

    28/09/2022
    John Williams és Bob Iger tiszteletbeli lovagi címet kapott II. Erzsébettől

    John Williams és Bob Iger tiszteletbeli lovagi címet kapott II. Erzsébettől

    28/09/2022
    • Média ajánlat
    • Adatkezelési tájékoztató
    • Felhasználási Feltételek
    • Kapcsolat

    © 2022 Angliai Kisokos™ - Angliai Magyarok Oldala

    Nincs találat
    Minden találat megjelenítése
    • KEZDŐOLDAL
    • AKTUÁLIS
    • ÉRDEKESSÉGEK
    • CSALÁD
    • PROGRAMOK
    • GASZTRO
    • KULTÚRA
    • BUSINESS
    • ÜGYINTÉZÉS
    • MAGYARUL MESÉLEK

    © 2022 Angliai Kisokos™ - Angliai Magyarok Oldala

    Üdv újra

    Belépés

    Elfelejtett jelszó Regisztráció

    Új felhasználó létrehozása

    Töltsd ki a mezőket a regisztrációhoz

    Az összes mező kitöltése kötelező Belépés

    Jelszó emlékeztető

    Írd be a felhasználó nevet vagy az emailt a jelszó visszaállításához

    Belépés
    Go to mobile version